Obserwatorzy

Translate

sobota, 12 sierpnia 2017

Barbie jako ikona kultury - Mary F. Rogers 1999 (Polskie wydanie 2003)

Uwaga czytając tego posta, zapoznajesz się z pewną treścią książki!!!


Barbie jako ikona kultury to dzieło amerykańskiej socjolog Mary F. Rogers. Zawiera ciekawy opis lalki, pokazuje wpływ lalki Barbie na zachowanie dzieci. Opisuje lalkę poprzez ikonę kultury aż do produktu marketingowego. W pewnym momencie autorka zadaje pytanie czy Barbie ma płeć sprowadzając ją do ikony gejów, a wręcz zastanawia się czy lalka nie jest dag queen. Pada także pytanie o orientacje seksualne, łączy ona Barbie z jej najlepszą przyjaciółką Midge!!!
Przedstawia  Barbie także, jako konsumpcjonistkę i hedonistkę. Autorka zastanawia się dlaczego biała Barbie jest najbardziej pożądana i odgrywa w świecie Mattel najważniejsze rolę, zajmując przy tym wyższy status społeczny. Przy okazji zastanawia się dlaczego jest tak mało orientalnych lalek a jeśli są, to dlaczego przedstawiane są jako gorsze w pozycji społecznej (białą Barbie pokazuje się jako lekarz podczas gdy orientalna zyskuje pozycję pielęgniarki) Poza tym przygląda się hiszpańskiej przyjaciółce Barbie Teresie (od 1988) zwraca uwagę na  seksualizację Teresy. Koncentruje się  na zbyt jasnej cerze Tereski w stosunku do pochodzenia.(s.81-88). Zwraca uwagę na mold Teresy United Colors of Benetton który ma zdecydowanie "Białe" rysy (s.83). Od strony 116 pojawiają się historię kolekcjonerów czyli to co może zainteresować każdego z nas autorka zastanawia się nad psychologiczno-socjologicznym aspektem początków kolekcjonowania, Dochodzi do wniosku, iż to tęsknota za okresem dzieciństwa i pragnienia posiadania w dzieciństwie lalki jest ważnym czynnikiem u kolekcjonerów. pojawiają się uwagi co do jakości Barbie (s.150-151), a dalej od 152, czytamy o firmie Mattel jako pracodawcy który według książki wykorzystuje tania siłę roboczą w krajach Azji inaczej traktuje natomiast pracowników w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego pojawia się opis wpływu Barbie na dzieci i kobiety,  porusza szczupłą sylwetkę Barbie. Historia Barbie i jej pochodzenie ( Bild Lilli) pojawia się zajawkowo dopiero na stronie 154.
Ogólnie książkę czyta się przyjemnie, jest troszkę kontrowersji, z którymi się nie zgadzam.
Barbie- jako ikona kultury

6 komentarzy:

 1. Chętnie bym przeczytała. Nigdy nie miałam okazji.
  Może bym zrozumiała czemu lubię lalki, o ile bym się zgadzała z autorką 😏

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe co autorka powiedziałaby o obecnej serii Fashionistas?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź na nowe trendy tolerancję ;-) nowi konsumenci itd.a z drugiej strony lalka powinna być nieosiagalnym ideałem bla, bla, bla;-)

   Usuń
 3. super - dzięki za podpowiedź -
  kolejny tytuł, który MUSI się
  na półce znaleźć bez szemrania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za streszczenie książki - zaspokoiłeś moją ciekawość i nie muszę już jej czytać.:):) Nikt mnie nie przekona że stada anorektyczek na wybiegach dla modelek to krecia robota Barbie :) . Całe życie miałam "metafizyczny" stosunek do lalek ale nigdy nie chciałam się do żadnej upodobnić . Może coś ze mną nie tak ??:(

  OdpowiedzUsuń